Gözlük ve makyaj

Gözlük seçimi sadece gözün bozukluğunu düzeltmeye yönelik bir seçim değil, kişinin kendine yakıştırdığı tarzın da yansımasıdır. Aslında uygun gözlük seçerken görüntünüze şirinlik, cazibe veya mistik bir hava bile katabilirsiniz. Bazı basit makyaj hilelerini de uyguladıktan sonra gözlük kullanmak son derece eğlenceli ve kolay olacaktır.

Doğru gözlüğü seçmek...

Gözlük çerçevesinin yüzün büyüklüğüyle orantılı olması gerekir.

Bu da genellikle küçük suratlara küçük çerçeve ve daha büyük suratlara da daha büyük çerçeve anlamına gelir. Buna rağmen çerçeve şeklinin yüz şekline kontrast yapması yani yüz şeklinin tersi olması tavsiye edilir. Yüz şekillerine göre kullanılması tavsiye edilen çerçeveler ana hatlarıyla şöyledir:

Oval yüz: Oval yüzlüler çok şanslıdır hemen her çerçeve uyar. Yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır.
Çerçeve önerileri: beğendikleri herhangi bir çerçeve

Yuvarlak yüz: Çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir. Genel anlamda aranması gereken yüzün en geniş kısmına eşit ya da biraz daha geniş çerçevelerdir. Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir profil etkisi yaratır. Kaş çizgili çerçeveler de (kalın veya belirgin üst çerçeveler) gözü çekik gösterir ve bu etki yüzün daha uzun görünmesini sağlar.
Çerçeve önerileri: Köşeli veya dikdörtgen, genişçe çerçeveler.

Elmas şekilli yüz: Bu yüz tipi genellikle geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene yapısına sahiptir. Oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatır; yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi gösterbilir. Her durumda çerçevenin elacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına özen göstermek gerekir.
Çerçeve önerileri: Oval, kare, çerçevesiz.

Kare yüz: Bu tip yüzde kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri mevcuttur. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler tercih edilerek yüze anlam verilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.
Çerçeve önerileri: Oval, yuvarlak.

Uzun yüz: Yüzün en geniş yerinden daha geniş olmayan bir çerçeve seçilerek yüzün olduğundan daha geniş ve kısa görünmesi sağlanabilir. Bu tip yüzde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de bu yüz şekline uygundur.
Çerçeve önerileri: Yuvarlak, kare.

Üçgen yüz: Göz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi oluşturmakta yardımcı olabilir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de tercihedilebilir..
Çerçeve önerileri: Üst hatları düz olan çerçeveler.

Cilt renklerine göre yapılacak gözlük çerçevesi seçiminde de aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmek faydalı olacaktır:

Açık ten: Açık gül veya amber rengi gibi açık renk ve hafif çerçeveleri tercih edin. Bu renkler açık tenli kişilerde güzel durur. Mavi, yeşil gibi çerçeveler ise açık tenli insanların yanaklarındaki canlılığı götürür.
Koyu ten: Koyu veya yanık ten ve koyu saçlı insanlarda gümüş, altın ve şeffaf gözlük çerçeveleri harika durur. Bu tip kişilerin fazla ağır kaçabilecek siyah renklerden uzak durmaları iyi olur.


Gözlük kullananlar için doğru makyajın sırları

Doğru çerçeve seçimi yüzün kendi içindeki dengesini korumasını sağlar. Ancak iş sadece çerçeve seçimiyle sınırlı değildir: numaralı gözlük hem gözü, hem de göz bölgesine yapılan makyajın farklı görünmesine neden olur. Bunun için yapılacak en önemli şey birkaç temel hileyi bilmek ve gözlüğün değiştirdiği görüntüye göre makyajı değiştirmektir.

Asıl sorun yaratan gözleri normal boyutundan daha büyük gösteren camları olan gözlükler takmak zorunda olup makyaj yapmaktır. Bu durumda yapılması gereken daha belirgin hatları olan bir makyaj tercih etmektir. Pastel tonlar seçip göz kapaklarına yapacağınız gölgelerde hafif olmaya çalışın.

Bazı durumlarda gözlükler gözleri büyütmelerinin yanı sıra hafifçe deforme gösterir. böyle bir sorun varsa çok hafif makyaj yapılmalı ve gözlerin yanında göz çevresinde daha da belirginleşen ufak defoların vurgulanmamasına özen gösterilmeli, yani göz "minimize" edilmeye çalışılmalıdır.

Miyopluk gibi tersi durumlarda da gözlüklerin gözü daha ufak gösterdiği olur. Bu durumda da göz daha belirginleştirilmelidir. Bunun için daha koyu tonlar seçmek, açık ve simli renklerden uzak durmak büyük önem taşır.

Numaralı gözlük takan kadınların yapacağı en başarılı makyaj hafif olan makyajdır: göz kapağına farla yapılan bir gölge, ince bir kalem vurgusu ve tek bir kat maskara..

0 yorum: