sivilcelerden kurtulmanın kolay yolları

Sivilce, yağ bezlerinin iltihaplı hastalığı genel olarak 30–35 yaşlarından sonra geçer. Sivilceli ciltte kozmetik ürünlerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan ürünler sivilceyi besleyici özellikte olmamalıdırlar. Sivilceleri sıkmak riskli bir uğraştır, çünkü iz kalabilir, iltihaplanma cilt altına yayılarak artabilir.

Yine de sıkılmadan durulacak gibi değilse bunu çok dikkatli yapmakta fayda var. Önce deri buhara tutulup gözenekler açılmalıdır. Uygun bir kabın içine kaynar su dökün ve üzerine kuru bitkiler ekleyin (papatya, aynı safa, nane veya civanperçemi bitkilerinden birini seçin), yüzünüzü kabın üzerine yaklaştırın ve kafanızın üzerine havlu kapatın. 7–10 dakika böylece bekleyin. Dikkat, bu işlemi yapmadan önce el ve tırnaklar iyice temizlenmelidir, eğer varsa alkolle durulanmalıdır. Bunları yapmazsanız sıktığınız sivilcenin yerinde çıban oluşturabilirsiniz. Bu durumda da kaş yaparken göz çıkarmış olursunuz.

Deriyi buhara tutma işlemi tamamlandıktan sonra sivilceyi çok dikkatli bir şekilde sıkın. Sivilceyi sıktığınız kısmı alkolle silin. Bir süre sonra gözenek sıkılaştırıcı bir maskeyi kullanabilirsiniz:

Kolay bir maske

Yumurta akı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tuz; hepsini çırpın, yüzünüze maske olarak uygulayıp 25 dakika bekletin, sonra yıkayın.

Farklı bir maske daha: 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı maya, limon suyu, 1 tatlı kaşığı ılık su; hepsini karıştırın, cildinize sürün, 20–25 dakika bekletip ılık su ile yıkayın.

Yağlı ciltler alkol içeren losyonla veya karışımla günde birkaç kez silinmelidir. Bunu özellikle dışarıdan eve dönüldüğünüzde uygulamaya gayret edin.

Haftada bir kez “tuzla tedavi” yapmayı deneyin. Bu uygulama genellikle banyodan sonra, pamuğun tuza batırıldıktan sonra yüze dairesel hareketlerle masajı şeklinde uygulanır. Bu işlemden sonra yüzünüzü yıkayın.

Sivilce tedavisi komplike bir şekilde gerçekleştirilmelidir, haricen kullanılan ürünler olduğu gibi, bazı ürünleri de dahilen kullanmalısınız.

Sivilceden kurtulmak için birkaç öneri:

— Beyaz lilyumun taze çiçekleri bir şişeye konur, üzerine alkol elenir, her akşam bu karışımla cilt silinir.

— Aloe yapraklarının suyunu kullanabilirsiniz. Aloe yapraklarını toplayın, yıkayıp 10 gün serin bir yerde saklayın. Sonra suyunu sıkın. Bu suyla yüzünüzü silin.

—Ayrıca aloe bitkiniz varsa her gün yaprağından kopardığınız bir parçayı sivilcenizin üzerine sürün (günde birkaç defa) birkaç gün içinde sivilcenin küçüldüğünü göreceksiniz.

— Huş ağacı tomurcuğundan yapılan kompres sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur. 1 yemek kaşığı huş ağacı tomurcuğunun üzerine bir su bardağı sıcak su ekleyip 10–20 dakika kaynatın. Soğuttuktan sonra yüzünüze uygulayın. Tomurcukları çay gibi demleyerek içebilirsiniz de. Huş ağacı yaprakları da kullanılabilir. Yıl boyunca çayını için ve sağlıklı olun. Bu çayla ayrıca saçlar da durulanabilir.

— Sinirli otun taze sıkılmış suyuyla yüzünüzü silebilir, maske olarak kullanabilirsiniz.

— 2 çorba kaşığı yabani çuha çiçeği köklerine 1 bardak kaynar su ekleyin. 1 saat dinlendirin. Süzüp cildinizi bu çayla silin.

— 1 çorba kaşığı mürver çiçeğine 1 bardak sıcak su ekleyin, demleyin. Günde 3 defa bu çayı bölerek için.

— Yabani kiraz çiçeklerini kaynatın, suyuyla yüzünüzü yıkayın.

— Çam kabuğu, tomurcuğu ve yapraklarını kaynatın, yüzünüzü yıkamak için kullanın. Banyo için de kullanabilirsiniz.

— 300 ml kaynayan suya acı pelin otunu ekleyin. Demlendirip kompres olarak kullanın. Taze pelin suyunu maskelere ekleyin.

— Devetabanı yapraklarına sıcak su ekleyin (1:10), yağlı ciltler için maskelerde kullanın.

— 4 çorba kaşığı oğulotu (melisa) + 1 bardak kaynar su. Şişliklerde kullanabilirsiniz.

— 1 çorba kaşığı andız köklerine yarım litre sıcak su ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzün. Yüzünüzü yıkamak için kullanın. Taze halde maske yapımında kullanabilirsiniz.

0 yorum: