tatil sonrası cilt bakımı

Yaz aylarında güneşten daha çok etkilenen cilt; yazın sonunda nemini ve esnekliğini yitirir. Cildinizi yeniden eski sağlığına kavuşturmak istiyorsanız, serum kullanmak ya da yürümek gibi yöntemleri deneyin.

Peelingin faydası tartışılmaz

Cildimizin üst katmanını oluşturan ölmüş deride kurtulmak, cildinizin sağlıklı ve esnek yapısını geri kazanmasını sağlar. Bu nedenle, yazın sonunda belirli aralıklarla tüm cildinize peeling yapmanızda yarar var.

Cildinizi nemlendirin

Dermatologlar, cildin yaz sonrası güneşten kavrulmuş bir hale geldiğini ifade ediyor. Kavrulmuş cildi yeniden sağlığına kavuşturmanın yolu ise, onu nemlendirmekten geçer. Kullandığınız makyaj temizleyicinin nemlendiricili olmasına, mümkünse de onarıcı etkisi bulunan zeytinyağı içermesine özen gösterin.

Aksesuar kullanın

Makyaj uzmanları, inci ve pırlantanın, cildin ışıldamasını sağladığını söylüyor. Özellikle de küpe, kolye gibi yüzünüzün çevresine takacağınız pembe incili bir takı, yanaklarınızın da pembe ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Saçınıza parlaklık kazandırın

Saç tasarımcıları, parlak saçların cildin solgun gözükmesini önlediğini belirtiyor. Siz de yaz sonunda, saçlarınıza cila attırarak daha parlak görünmesini, böylelikle de cildinizin ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Kolajen oluşumunu harekete geçirin

Güneş, kolajen oluşumunu engelleyen serbest radikallerin harekete geçmesine yardımcı olur. Bu nedenle kolajen oluşumunu desteklemek için, peptit ve retinol içeren serumlar tercih edin ve cildinizin kendini yenilemesine, yeniden eski yumuşaklığına kavuşmasına destek olun.

Ürünleri karıştırın!

Yüzünüzün kaybettiği rengi geri kazanmasını istiyorsanız; nemlendiricinizle, sıvı şeklindeki fondöten ya da allığınızı karıştırın. Sonra da bunu tüm yüzünüze sürün. Hem sağlıklı hem de bronz bir tene sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Takviyeler işe yarayabilir

Bazı dermatologlar, cildin iyileşmesini sağlamak için birtakım takviyeler alınmasını tavsiye ediyor. Örneğin antioksidan içeren takviyeler; kolajen oluşumunu destekliyor, bazıları güneş yanıklarına iyi geliyor. Omega–3 ve Omega–6 içeren takviyeler ise cildin yumuşamasını sağlıyor. Sizin için en doğru takviyenin ne olduğunu öğrenmek için uzmana danışın.

Bir uzmana başvurun

Eğer cildiniz, normalden daha fazla deforme olmuşsa, bir güzellik uzmanına görünmeyi ihmal etmeyin. Yüzünüze yapacağı cilt bakımıyla, kahverengi lekeleri alabilir ve cildinizin iyice yumuşamasını sağlayabilir. Bu bakımı birkaç kez tekrarladığınızda, yeniden eski cildinize kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Dikkatli olun

Cildinizi, eski sağlığına ve parlaklığına kavuşturayım derken, onu iyice kötüleştirmeyin. Çünkü gereğinden ağır ürünler cildin dengesinin bozulmasına sebep olur. Siz en iyisi hafif ve hassas ciltler için olan ürünleri tercih edin.

0 yorum: